Одвођење Отпадних Вода
Одвођење Отпадних Вода
Одвођење отпадних вода
У Шапцу је усвојен сепарациони систем одвођења фекалних и атмосферских вода. По принципу крвотока, отпадне воде се одводе путем колектора и уличне канализације на Централно постројенје за прераду отпадних вода.
Фекална канализација
Канализациона мрежа / за 90% корисника водовода на подручју града Шапца
У систему фекалне канализације је 12 црпних станица, 5 које препумпавају мешовиту воду (кишну и фекалну) и 1 црпна станица за кишну воду:
Фекалне црпне станице
- ЦФС „летњиковачка коса“
- ЦФС „ливаде“
- ЦФС „ Л-3“
- ЦФС „ М-4“
- ЦФС „Стевана Првовенчаног“
- ЦФС „Мајур - центар“
- ЦФС “Мајур – пољице”
- ЦФС “Табановић – 1”
- ЦФС „Северна трансверзала“
- ЦФС „вашариште“
- ЦФС „ воћњак- Вукович“
- ЦФС „ воћњак – Цапитол“
Црпне станице које препумпавају мешовиту воду (кишну и фекалну)
- ЦС „Главна“
- ЦС „Хајдук Станко“
- ЦС „Стари град“
- ЦС „Металопластика“
- ЦС „Стевана Филиповића“
Црпна станица за кишну воду
- АЦС „Воћњак“
Индивидуалне септичке јаме са упијајућим бунаром или водопропусним септичким јамама – углавном се налазе уз периферне индивидуалне стамбене објекте и на локацијама нелегалне изградње, као и у насељеним местима Града Шапца.
Одвођење фекалних вода
Фекалне воде се путем секундарних колектора доводе преко главног примарног колектора Ф1800/1000мм и Главне црпне станице (поред моста) и потисним водом Ф1000мм на ЦППОВ који се налази на десној обали Саве.
Одвођење атмосферских вода
Атмосферске воде се по појединим хидрографским целинама одводе отвореном и затвореном атмосферском канализацијом. Сливна подручја гравитирају према мелиоративним каналима и црпним станицама у реку Саву. Индустријска зона је засебно сливно подручје.
За одбрану од унутрашњих вода и за одвођење атмосферских вода са подручја града и индустриске зоне изграђена је црпна станица АЦС „Воћњак“
ЦППОВ Шабац
Изградња ЦППОВ у Шапцу је започета 2014.године. Изградња је предвиђена у 3 фазе: Прба фаза изградња линије воде капацитета 84.000 ЕС-а и линије за обезводњавање муља капацитета 126.000 ЕС-а, Друга фаза подразумева изградњу линије за анаеробну дигестију муља капацитета 126.000 ЕС-а и Трећа фаза је доградња линије воде на капацитет од 126.000 ЕС-а.
Тренутно је на ППОВ-у завршена прва фаза изградње, тако да постројење има потпуно оперативну линију за пречишћавање воде и линију за обезводњавање муља у потпуности у складу са пројектом и грађевинском дозволом за ППОВ. Вода која се после третирања на постројењу испушта у Саву свакодневно се контролише. Такоше контролишу се и нивои одређених гасова на постројењу као и квалитет муља који се добија у процесу третмана фекалних вода на ЦППОВ-у. Сви добијени резултати су у законом прописаним границама.
Дневни капацитет прираде ППОВ је од 17.000 – 18.000 м3 отпадне воде, годишње се пречисти око 5.850.000 м3 воде.
Годишње се продукује цца 4.000 тона муља у процесу пречишћавања отпадне воде.
Информације и рекламације
Локални позив:
015 347 611